Fairtrade asub lahendama Soome kodumaiste marjadega seotud töö- ja inimõiguste alaseid väljakutseid

Soome õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade Finland (Reilu kauppa ry) käivitas marjaala ettevõtetega koostöös pilootprojekti, kus osaleb loodusmarjade sektor. Piloodi eesmärk on luua Soomes korjatavatele loodusmarjadele kohalikud sertifitseerimiskriteeriumid, mis lahendaksid marjade korjamisega seotud inim- ja tööõigusalaseid väljakutseid ning riske. Keskmes on mured välismaalt saabunud marjakorjajate töötingimuste, töötasude ja värbamiskulude üle. Fairtrade teeb esimest korda tööd kodumaiste toodete kriteeriumite loomisel. Piloodiga loodetakse mõju luua juba juba 2025. aasta suve korjehooajaks.

"Kodumaiste loodusmarjade korjamisega kaasnevad inimõigusalased riskid, mille ennetamises on Fairtrade`il aastakümnete pikkune kogemus arengumaadest. Usun, et koos marjakorjefirmadega ja teiste tarneahelas osalejate ning sidusrühmadega saame leida nendele probleemidele ka Soomes jätkusuutlikke lahendusi," ütleb Reilu kauppa ry tegevjuht Janne Sivonen.

Pilootprojekt viiakse ellu koostöös partnerettevõtetega, kaasatud on Kesko, Valio, Polarica Marjahankinta ja Arctic International. Tervet tarneahelat hõlmav pilootprojekt uurib, kas kodumaistele loodusmarjadele saab luua Fairtrade kõrgetele nõuetele vastavad sertifitseerimiskriteeriumid, milles inimõigused on põhjalikult arvestatud ning mida tarneahel suudaks ka päriselt praktikasse viia, alates marjade korje korraldamiseks värbamisest kuni tootmisprotsessini. Sügiseks 2024. loodetakse valmis saada kriteeriumid 2025. aasta korjehooajaks. Projekti õnnestumine võib tähendada, et tulevikus on võimalik sarnaselt sertifitseerida ka Eesti kohalikke tooraineid, et tagada hoolsuskohustus nii keskkonna kui sotsiaalsete õiguste suhtes. 

Fairtrade sertifitseerimise kriteeriumid on maailma uurituimad ja ambitsioonikaimad. Loodavate marjakriteeriumitega luuakse Soome loodusmarjasektorile täiesti uus tegevusmudel, mis otsib konkreetset muutust korjamistingimustes ja -tasudes, värbamispraktikates ja -kuludes ning korjajate organiseerumises. Kriteeriumite loomisel kuulatakse laia ja mitmekülgset sidusrühmade ringi, alates korjajatest endist, kuni ettevõteteni ja ametiasutusteni. Kriteeriumid järgivad rahvusvahelisi inimõiguste alaseid norme, nagu Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni ILO põhimõtteid ja ÜRO ettevõtluse ja inimõiguste põhimõtteid. 

 

Sitaatti tekstiikoni 1

Kaubandusala soov on hankida oma valikusse vastutustundlikult toodetud kodumaiseid loodusmarju ning jätkata juba alustatud tööd marjaala vastutustundlikkuse edendamiseks.

"Teeme oma partneritega pikaajalist ja plaanipärast koostööd oma toodete vastutustundlikkuse tagamiseks. See piloot on jätk järjepidevale arutelule tarnijatega ja marjaala probleemide lahendamiseks on oluline, et kogu tarneahel osaleb piloodis. Fairtrade valiti partneriks sotsiaalse vastutuse ekspertiisi alusel. Lisaks on Fairtrade märgis juba tarbijatele tuttav," ütleb Kesko toidukaupade vastutustundlikkuse juht Timo Jäske.

"Meie eesärk on osta vastutustundlikult toodetud kodumaiseid metsamarju. Selle tagamiseks kutsume aktiivsele koostööle nii marjade korjamisega seotud ettevõtteid, marjade ostjaid, kodanikuühendusi kui järelevalveasutusi. Koos Fairtrade`i asjatundlikkuse, kogemuste ja rahvusvahelise võrgustikuga on eesmärk koostada kriteeriumid ja tegevusmudel, mis edendaks eetilist marjade korjamist Soomes. Möödunud suvel uuendasime Valio enda kodumaiste marjade hankenõudeid ja tegime marjade korjamise sotsiaalse vastutuse auditeerimise. Pilootprojekt jätkab seda tööd," ütleb Valio vastutustundlikkuse juht Hanna Hiekkamies.

Pikka aega Soome marjakasvatuses tegutsenud Polarica ja Arctic International näevad pilootprojektis arenguvõimalusi kogu marjaalale.

"Polarica on pühendunud vastutustundlikele tegevuspõhimõtetele ja soovime uuendada marjakasvatust jätkusuutlikult nii keskkonna kui ka inimeste vaatenurgast," ütleb Polarica kontserni tegevdirektor Mari Onkamo.

"Meil on olnud tuhandeid marjakorjajaid, kellest paljud tulevad Soome korduvalt, aastast aastasse. Soovime ka tulevikus aktiivselt osaleda marja-ala arendamises ning loodame piloodi abil leida uusi tegevusmudeleid temaatiliste väljakutsetega toimetulekuks," ütleb Arctic Internationali ärivaldkonna juht Sami Hokkanen.

Soome tuntuim vastutustundlikkuse märk: Fairtrade

Fairtrade on tõestatult maailma tuntuim ja usaldusväärseim vastutustundlikkuse märk, mida tunnustab ka 91% soomlastest (Verian 2023). Soomes pakutakse tarbijale üle 1700 erineva Õiglase kaubanduse märgisega toote. Fairtrade kriteeriumid keelavad diskrimineerimise, sunnitöö ja lapstööjõu ärakasutamise ning parandavad võrdsust ja demokraatiat. 1/4 kriteeriumidest puudutavad ka keskkonnahoidu. Pilootprojekti õnnestumisel on uued marjakriteeriumid ja sertifitseerimine ettevõtetele kättesaadav kevadel 2025.

Lisainfo:

Fairtrade Finland tegevjuht Janne Sivonen, tel. 044 356 9369, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Kesko jaemüügikaubanduse vastutustundlikkuse juht Timo Jäske, tel. 050 529 2028, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Valio vastutustundlikkuse juht Hanna Hiekkamies, tel. 050 384 0234, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Polarica tegevdirektor Mari Onkamo, tel. 050 358 6054, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Arctic Internationali ärivaldkonna juht Sami Hokkanen, tel. 050 5431 733, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.