Õiglase kaubanduse kuu tähistamine KOOLIDES 2022

Oktoobris tähistatakse taas õiglase kaubanduse kuud nii Eestis, Lätis kui Leedus. Eestis on MTÜ Mondo eestvedamisel kutsutud osalema kõik Eesti koolid, pakkudes võimalust kaasata õpilasi ja läbi erinevate tegevuste tutvustada, kuidas õpilased saavad oma isiklike ostuotsustega ja õiglase kaubanduse kaudu maailma kujundamisele kaasa aidata.

Eelmisel aastal liitus üleskutsega 32 kooli ning enam kui 3200 noort ja 700 õpetajat. Jõudsime koos koolide, ettevõtete, müüjate, tootjate ja teiste vastutustundlike osalejatega enam kui 142 000 inimeseni. Koolid osalesid muuhulgas õiglase kaubanduse külalistundides ja kakaotöötubades, võtsid teema üles osana koolitundidest, korraldasid ise üritusi, ülesandeid, vestlusringe, priojekte ja kohvikuid, panid püsti palmiõli- ja kakaonäitusi, vaatasid üle poodides kättesaadavad õiglased toiduained, tegid õiglase kaubanduse toiduainetest süüa, osalesid TV3  noortersaates Nova ja korradasid palju muud toredat. 

 

REGISTREERI OMA KOOL OSALEMA SIIN!
Registreerunutele saadab Mondo materjalid, info ja kanali piltide ja tegevuste edastamiseks personaalselt.

Koolid, kes osalevad, tuuakse välja fairtrade.ee lehel ja Õiglase KaubanduseMTÜ Mondo ja Maailmakooli sotsiaalmeedia kanalites. Kindlasti jagage oma korraldatud tunni, tegevuse või ürituse pilte ja kirjeldust meiega, et saaksime nende materjalide jagamisega innustada ka teisi tegutsema.

Sellel aasta ootame koole liituma järgnevate tegevustega:

1. Kasutage õiglase kaubanduse kuu bännerit kooli kodulehel, materjalides ja sotsiaalmeedias. Bänneri edastame aktsioonis osalevatele koolidele septembri lõpuks.

2. Liituge õiglase kaubanduse Facebooki grupigaJagame selles jooksvalt huvitavat lugemist ja kuulamist ning korraldame mänge.

3. Laenutage tasuta näitused palmiõlist, „Sa oled, mida sööd“ ja „Šokolaadikampaania“. Harivad ränd-näitused palmiõlist, tarbimisharjumustest ja šokolaadi tootmisest.

4. Avaldage ja jagage infot õiglase kaubanduse kohta. Igal koolil on võimalus aidata muutuste loomisele kaasa, jagades teistega infot sotsiaalmeedia, infokirja ja kodulehe kaudu, näiteks sellest kuidas õiglane kaubanduse aitab kaasa meie kaaslaste elukeskkonna paranemisele ja keskkonnahoidlikule põllupidamisele.

5. Kasutage olemasolevaid materjale. Eesti- ja venekeelsed voldikud annavad õiglasest kaubandusest ja selle olulisusest lihtsa ülevaate. Voldikuid saab juurde Mondo kontorist Tallinnas. Tallinnast kaugemale lepime kohaletoimetamise kokku. Lisaks on võimalus kasutada Make Fruit Fair juhendit või õiglase kaubanduse teemalist viktoriini.

6. Lahendage tunnis värsket õiglase kaubanduse kuu viktoriini. See on lühike aga hariva sisuga ning koos on võimalik esitatud küsimuste üle arutleda.

7. Korraldage Mondo poolt koolitatud noorte osalusel kakaotöötube. Mondo poolt koolitatud noored teevad koolides aktiivseid ja õpilasi kaasavaid töötube (60 min), mis toob šokolaadi tootmise valukohad õpilastele lähemale ning paneb mõtlema meie rollist vähemate võimalustega maade majanduses. Sel aastal saame korraldada 5-6 töötuba. Töötubade tellimine avaneb alates 20.09. Meie vabatahtlikud võtavad ise ühendust koolidega, kes näitavad üles huvi registreerimisvormi kaudu.

8. Osale tasuta Mondo õiglase kaubanduse online tunnis. Mondo pakub 45-minutilisi interaktiivseid online tunde põhikooli ja gümnaasiumiklassidele. Viime läbi viktoriini, räägime õiglasest kaubandusest ja tarbimisest ning jagame õpetajaga ülesandeid, millega klassiruumis arutelu jätkata. Tundidesse registreerimine toimub alates 20.09. Saadame koolidele kuupäevad, kellaja ning registreerimislingi. 

9. Osale Tagasi Kooli õiglase kaubanduse e-külalistunnis. Koostöös Tagasi Kooliga korraldame kolmapäeval, 19. oktoobril kell 11:00 ühe e-külalistunni, milles esineb õiglase kaubanduse ekspert Kristina Mänd. E-külalistund on mõeldud 7.-9. klassile ja see katab õiglase kaubanduse kõige olulisemad aspektid ning seosed arengukoostööga. E-tundi saab jälgida otseülekandena Youtube’i vahendusel. Selle läbiviimist toetab ESTDEV – Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus projekti „Maailmaharidus lasteaiast gümnaasiumini; Eesti panus kestliku arengu eesmärkidesse” raames. Info edastame huvi näidanud koolidele.

10. Osale kirjutamisvõistluses. Koostöös Zuzu ja Bioneeriga ootame kõiki koolinoori, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkond ja globaalne jätkusuutlik areng, kirjutama sellest loo. Vastavalt kooliastmele on osalemiseks 3 erinevat teemat. Esitatud lugu peab vastama määratud teemale, sisaldama põnevat uut teadmist või arvamust ja olema lugema kutsuv. Julgustame mõtlema kastist välja. Iga kooliastme parimale kirjutajale on auhinnaks 30 EUR kinkekaart Zuzu e-poelt ja parimate lugude avaldamine www.bioneer.ee lehel, www.fairtrade.ee lehel ja Fairtrade Eesti Facebooki lehel. Täpsem info osalemiseks ON SIIN. 

11. Kokake õiglase kaubanduse toodetega ja jagage retsepte. Igal õpilasel on võimalus jagada oma retsepti ja pilte või videot valmivast hõrgutisest. Retseptid lisame fairtrade.ee retseptikogusse ning tutvustame sotsiaalmeedias. Lisage foto tootest, retsepti esitaja eesnimi ja tema vanus. Kanali, mille kaudu retsepte ja pilte saata, edastame alates 20.09.

12. Tee videoküsitlus. Kutsume õpilasi üles tegema lühivideo õiglase kaubanduse teemal või videoküsitluse koolis, pereringis või kogukonnas vastates küsimusele “Miks on õiglane kaubandus sinu jaoks oluline”? Jagame neid oma sotsiaalmeedias ja parimad paneme üles õiglase kaubanduse kodulehele. Kanali, mille kaudu videoid saata, edastame alates 20.09.

13. Uuri, mis Fairtrade tooted on sinu kooli lähedal saadaval. Õpilased võivad minna poodidesse, kohvikutesse, restoranidesse, meelelahutusasutustesse,  ja pildistada ning kirjutada, milliseid tooteid nad leidsid. Väga head on ka temaatilised postitused ja tag`imised sotsiaalmeedias. Nii saame ka poodidele saata sõnumi, kui palju Eestis müügil olevast 650 Fairtrade märgisega tootest on poodides tegelikult saadaval. Soovil kool saab tekitada oma lehe või postituse oma sotsiaalmeedias, kuhu saab üles panna toodete pilte, et kõik koolikaaslased teaks, millistest poodidest saab otsida Õiglase kaubanduse tooteid. Eelmisel aastal pakkus Narva Soldino Gümnaasium õpilastele võimaluse kohalikest poodidest otsida õiglaseid tooteid, neid pildistada ning hiljem kooli lehe laadida, et ka teised oskaks õiglaseid tooteid märgata.

14. Koolipere võimalus särada ja korraldada enda üritus. Koolid saavad ise korraldada üritusi, levitada infot kuu ja õiglase kaubanduse võimaluste kohta sotsiaalmeedias või koolisiseselt, rääkida teemast tundides, koostada hea videoõppe materjal, teha kooli õiglase kaubanduse väljapanek ning vaadata üle toodete valik õpetajate toas, sööklas ja kohvikus

Ideid tunniks või ürituseks:

Vestlustund: Arutage õiglase kaubanduse teemadel klassitunnis, selleks oleme koondanud õpetajatele inspireeriva materjali.
Film ja vestlus: Mondo filmikogust leiad õiglase kaubandusega seotud filme, mida klassiga koos vaadata ja mille üle arutleda. Kui sul pole veel Maailmakooli kontot, siis tee see siin.

Tore on tõdeda, et Eesti õpilased on teadlikud ja usuvad, et tarbija saab oma ostukäitumisega mõjutada selle inimese elu, kes on meie tarneahela teises otsas. Selle farmeri elu, kes kasvatab meile banaane, puuvilla, kohvi, teed, kakaod ja palju muud.

2022. aasta algul korraldatud uuringus osales 1969 õpilast 35 Eesti koolist, kellelt saime teada, et:

  • 63% õpilastest on näinud tootel Fairtrade märgist

  • 57% õpilastest usub õiglase kaubanduse süsteemi

  • 27% ostab mingil ajahetkel Fairtrade märgisega tooteid ja 13% ei osta üldse

  • Enamasti ostetakse Fairtrade tooteid, sest leitakse, et see parandab inimeste elujärge vähemate võimalustega maades (34%) ja usaldatakse Fairtrade põhimõtteid (28%)

  • Valmisolek õiglase kaubanduse tooteid osta on suurenenud (2018. aasta 72% vs. 2022 aasta 75%)

  • Enamus õpilasi on vastava info saanud koolist (58%) ja internetist (60%)

  •  74% õpilastest usuvad, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu vähemate võimaluste ja väiksemate sissetulekutega maades

Õiglase kaubanduse põhimõtetega saab tutvuda SIIN..
Õiglase kaubanduse võrdleva uuringuga Eesti, Läti ja Leedu koolides saab tutvuda SIIN.

Näidake end koolina, mis pöörab tähelepanu tarneahelale ja oma vastutusele. Avardage õpilaste silmaringi ja aidake tõsta nende teadlikkust.

Ootame kõiki koole osalema!

Huvist palume Mondole teada anda esmaspäevaks, 19. septembriks siin: https://forms.gle/2Hb6r7tcokMwVoTW9.