Londoni olümpiamängud panustasid arengumaade kogukondade arengusse

Eile lõppenud Londoni olümpiamängudel sai ametlikes toitlustuspaikades osta vaid Fairtrade sertifitseeritud kohvi, teed, kakaod, suhkrut, šokolaadi, banaane, apelsine ja veini. Nii otsustasid juba 2009. aastal olümpiamängude korraldajad.

London on pealegi maailma suurim õiglase kaubanduse linn - kuidas saanukski siis avalikul üritusel teisiti talitada, sest nii ongi õiglase kaubanduse linnades kombeks. Eetilised avalikd hanked ja vastutustundlik käitumine on kujunemas normiks juba väga paljudes omavalitsustes. Maailmas on tänaseks juba üle 1100 õiglase kaubanduse linna ja neid tuleb aina juurde. Õiglase kaubanduse entusiastid ja tootjad arengumaades peavad neid olümpiamänge väga oluliseks verstapostiks õiglase kaubanduse liikumisele ja loodavad, et seatud standardeid järgivad ka edaspidi korraldatavad sarnased suursündmused.

Hinnanguliselt söödi olümpiamängude jooksul 10 miljonit Fairtrade märgiga banaani, joodi 7,5 miljonit tassi Fairtrade teed, serveeriti 14 miljonit topsi kohvi, mis kõik kandsid Fairtrade märki, ja tarvitati 10 miljonit Fairtrade sertifitseeritud suhkrupakikest.


Kokku peaks see hinnanguliselt andma õiglase kaubanduse lisatasu üle 100 000 euro, mis investeeritakse arengumaade kogukondade sotsiaal-, keskkonna- ja arenguprojektidesse. Enamasti rajatakse selle raha eest spordiväljakuid, koole ja haiglad ning parandatakse puhta joogivee kättesaadavust.