Kooliga õiglase kaubanduse kuud tähistama!

Käes on uus kooliaasta. Soovime väga, et see kulgeks rõõmsalt, töökalt ja tõsisemate takistusteta.

Oktoober on õiglase kaubanduse kuu. Pakume sel kuul kooliperedele võimalust kaasata õpilasi ning läbi tegevuste tutvustada, kuidas nemad saavad õiglase kaubanduse kaudu maailma kujundamisele kaasa aidata ja vähendada oma jalajälge. 

Eelmisel aastal liitus üleskutsega enam kui 50 kooli ja 2000 noort, kes muuhulgas osalesid õiglase kaubanduse uuringus, korraldasid tunde ja kakaotöötube, panid püsti kohviku, vaatasid üle koolis kasutusel olevad toiduained jms.

Panime ka seekord kokku nimekirja võimalikest tegevustest. Palun lugege need soovitused läbi ja andke meile 22. septembriks teada, kuidas teie kool soovib õiglase kaubanduse kuud tähistada, registreerides end siia: https://bit.ly/3gTFG1s. Huvilistele saadame materjalid ja info 27.09. Koolid, kes osalevad, pannakse välja ka fairtrade.ee lehel ja Mondo sotsiaalmeedia kanalites.

1. Kasutage õiglase kaubanduse kuu bännerit kooli kodulehel ja sotsiaalmeedias. Bänneri edastame aktsioonis osalevatele koolidele septembri lõpuks.

2. Liituge õiglase kaubanduse klubiga Facebook’is, kus jagame jooksvalt huvitavat lugemist ja kuulamist ning korraldame loose! https://www.facebook.com/okklubi

3. Näitused palmiõlist ja tarneahelast

Pakume tasuta harivaid näitusi palmiõlist ja tarneahelast, mida iga kool saab laenutada. Selleks vormista näituse tellimus maailmakooli lehel: https://maailmakool.ee/toode/palmioli-lugu-inimoigustest-ja-keskkonnaohtudest/ Näituse materjalid saab kätte kokku lepitud ajal meie kontorist Tallinnas.

4. Avalda ja jaga infot õiglase kaubanduse kohta

Igal koolil on võimalus aidata teistega jagada sotsiaalmeedia ja kodulehe kaudu infot, kuidas õiglane kaubandus meie planeedi ja kaaslaste elukeskkonna paranemisele aitab kaasa.

5. Kasuta olemasolevaid materjale

 6. Korralda noorte osalusel kakaotöötube

Mondo poolt koolitatud noored teevad koolides aktiivseid ja õpilasi kaasavaid töötube (45 min), kus tutvustatakse õiglast kaubandust ning kakao tootmist, sellega kaasnevaid probleeme ning mõju meie maailmale. Kakaotöötuba toob šokolaadi tootmise valukohad õpilastele lähemale ning paneb mõtlema meie rollist arengumaade majanduses. Töötuba koosneb mängulistest ülesannetest ning õpilastel on võimalus rohkelt kaasa rääkida. Töötubade toimumist rahastab Eesti Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest projekti „Maailmaharidus lasteaiast gümnaasiumini; Eesti panus kestliku arengu eesmärkidesse” raames. Koolil tuleb töötoa eest tasuda 50 eurot. Töötubade tellimine avaneb alates 27.09.

7. Kutsu Mondo inimesed online tundi

Mondo pakub 30-minutilisi online tunde. Räägime õiglasest kaubandusest ja tarbimisest ning jagame õpetajaga küsimusi, millega klassiruumis arutelu jätkata. Tunnid on tasuta. Tundidesse registreerimine toimub alates 27.09.

8. Kokake õiglase kaubanduse toodetega ja jagage retsepte

Igal õpilasel on võimalus jagada oma retsepti ja pilte või videot valmivast hõrgutisest. Retseptid lisame fairtrade.ee retseptikogusse. Lisage foto tootest, retsepti esitaja eesnimi ja tema vanus. Kanali, mille kaudu retsepte ja pilte saata, edastame alates 27.09.

9. Tee videoküsitlus

Õpilased võivad teha lühivideo õiglase kaubanduse teemal või videoküsitluse koolis, pereringis või kogukonnas, nt mis on kellegi lemmik Fairtrade toode ja miks. Jagame neid hea meelega õiglase kaubanduse klubi Facebookis ja parimad paneme hiljem üles ka õiglase kaubanduse kodulehele materjalide alla. Kanali, mille kaudu videoid saata, edastame alates 27.09.

10. Uuri, mis Fairtrade tooted on sinu kooli lähedal saadaval

See on õpilaste võimalus  minna poodidesse, kohvikutesse, restoranidesse, meelelahutusasutustesse,  ja pildistada ning kirjutada, milliseid tooteid nad leidsid. Väga head on ka selleteemalised postitused ja tag`imised sotsiaalmeedias. Nii saame ka poodidele saata sõnumi, kui palju Eestis müügil olevast 650 tootest on poodides tegelikult saadaval.

11. Koolipere võimalus särada

Koolid saavad ise korraldada üritusi, levitada infot kuu ja õiglase kaubanduse võimaluste kohta sotsiaalmeedias või koolisiseselt, rääkida teemast tundides, koostada hea videoõppe materjal, teha kooli õiglase kaubanduse väljapanek ning vaadata üle toodete valik õpetajate toas, sööklas ja kohvikus

Tag`ija laigi meid Facebookis, kus kajastame suurima rõõmuga teie tegemisi (oleme Facebookis okklubi ehk õiglase kaubanduse klubi): https://www.facebook.com/okklubi.

Taustaks: õiglase kaubanduse kuu on traditsioon, mida tähistatakse Eestis MTÜ Mondo eestvedamisel juba 2013. aastast; 2019 aastani nädalana. Osaleda on lihtne, sest igaühel on võimalik panustada endale sobival viisil. Osaleda on tore, sest lisaks õigetele ostudele saab mängida mänge, võtta ja levitada materjale, teha postitusi, anda intervjuusid, proovida teadmisi viktoriinis, võrrelda ostukorve poodides, pakkuda õiglaselt toodetud kohvi, teed, magusat, banaane jms. Osalemine on avatud ning osaleda saavad kõik koolid, poed, hotellid, kohvikud, restoranid, maaletoojad, tootjad, hulgimüüjad jne.

Usume, et inimesed, kes varustavad meid toidu ja muu eluks vajalikuga, mida kohalikult toota lihtsalt ei ole võimalik, väärivad lugupidamist ja õiglasi elu-ja töötingimusi sõltumata sellest, kus nad elavad ja töötavad. Korralikud elu- ja töötingimused ning haridus on parim viis vaesuse vähendamiseks. Õiglase kaubanduse Fairtrade märgis on seetõttu ambitsioonikaim sotsiaalse vastutuse standard ja kõige usaldusväärsem eetilise tootmise märgis (Finnwatchi uuring 2015). Eestis on müügil enam kui 650 erinevat Fairtrade märgisega toodet - kasutame neid.

Noored on õiglasest kaubandusest väga huvitatud. 2020. aastal teema kohta korraldatud uuringus osales 1307 õpilast 25 Eesti koolist, kellelt saime teada, et:

  • Fairtrade märgist on toodetel näinud 64% õpilastest.
  • 66% õpilastest usub õiglase kaubanduse süsteemi.
  • 30% ostab mingil ajahetkel Fairtrade märgisega tooteid ja 13% ei osta üldse.
  • Enamasti ostetakse Fairtrade tooteid, sest leitakse, et see parandab inimeste elujärge arengumaades (41%) ja usaldatakse Fairtrade põhimõtteid (32%).
  • Valmisolek õiglase kaubanduse tooteid osta on suurenenud (2018. aasta 72% asemel on nüüd 78%).
  • Enamus õpilasi on vastava info saanud koolist (64%) ja internetist (57%).
  • 81% usuvad, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu arengumaades

Näidake end koolina, mis pöörab tähelepanu tarneahelale ja oma vastutusele. Avardage õpilaste silmaringi ja aidake tõsta nende teadlikkust!

Olete väga oodatud osalema. Oma huvist palun meile teada anda 22. septembriks siin https://bit.ly/3gTFG1s.