Õiglase kaubanduse nädal: 12-18. november 2007

oritoekooke.jpgÕiglase kaubanduse teavitus- ja kampaanianädal on saanud traditsiooniks enamikus arengumaade kaupu tarbivates heaoluriikides. Kevadel Fairtrade süsteemiga ametlikult ühinenud Eestis korraldab Eesti Roheline Liikumine oma koostööpartneritega õiglase kaubanduse nädalat esmakordselt.

Õiglase kaubanduse nädal toob Eestisse mitmeid valdkonna gurusid. Farmer John Kanjagaile Tansaaniast on Aafrika ühe vanima kohviühistu ekspordi juht. Eesti päritolu ajakirjanik Erkki Toivanen on Soome õiglase kaubanduse heatahtesaadik. Samuti tulevad oma kogemusi jagama mitmed Hollandi õiglase kaubanduse süsteemi edendajad – õiglane kaubandus on alguse saanud just Hollandi initsitatiivil. Kõiki külalisi on võimalik kuulata neljapäeval, 15. novembril ettevõtjate õiglasel hommikukohvil Kaubandus-Tööstuskojas. Jae- ja toitlustusettevõtjad saavad samas maitsta hetkel Eestis müüdavaid Fairtrade märgitooteid.

Hr. Kanjagaile külastab kolmapäeval 14.11 Riigikogu, et julgustada Riigikogu liikmeid Euroopa Parlamendi ja Põhjamaade rahvasaadikute eeskujul õiglast kohvi jooma. Heaks näiteks Eestis on Avatud Eesti Fond, mille kollektiiv on juba aastaid innukas Fairtrade märgitoodete kasutaja. Avatud Eesti Fond pälvib hr Kanjagailelt ka esimese õiglase kaubanduse sõbra tiitli, millele tekib loodetavalt järgnevatel aastatel tugev konkurents.

Audentese ülikoolis avatakse esmaspäeval 12.11 Nicaragua kohvifarmerite elu-olu peegeldav fotonäitus "Kohvi hind: pilte Nicaragua väikestest ja suurtest kohviistandustest".

Õiglase kaubanduse nädalaga liituvad ka jaekauplused. Näiteks Tallinna Kaubamaja Toidumaailma loosi võitja saab kingiks oma kehakaalu jagu Fairtrade puuvilju; Stockmann kingib sajale kiiremale Fairtrade puuviljade ostjale ananassilõikuri. Uute Fairtrade toodetena jõuavad Eestisse Van Houteni joogikakao ja Little Green Radicals puuvillased väikelaste riided.

Hr John Kanjagailega on võimalik kohtuda ka kolmapäeval, 14.11 kell 16.30 Euroopa Liidu Infokeskuses Maailmajuttude sarja üritusel.