Üleskutse koolidele: teeme koos õiglase kaubanduse nädalat.

21.-27.10.2019 on õiglase kaubanduse nädal. Sel ajal naudivad õpetajad ja õpilased koolivaheaega, aga kutsume koole üles kas enne või pärast vaheaega korraldama ise õiglase kaubanduse teavitustööd oma kohalikus poes, et panna inimesi eelistama ja valima Fairtrade märgisega tooteid. 

Kool paneb kokku vabatahtlike rühma, kelle juht saab Mondo poolt nõu, materjale ja koolitust. Vabatahtlikud läheksid oma teadmisi jagama kohalikku poodi tutvustades poekülastajatele õiglase kaubanduse põhimõtteid ning näidates vastava märgistusega tooteid.  

Mondo tegi sarnase aktsiooni kolm aastat tagasi – 25 vabatahtlikku suhtlesid  16 poes üle Eesti enam kui 1500 poekülastajaga. Seekord teeksime koolidega koos suuremalt. Kindlasti tunneks sellise ettevõtmise vastu huvi kohalik meedia. See on suurepärane võimalus saada kogemus taolise kampaania elluviimisest, enda proovilepanekust ning vastutustundliku tarbimise teavitustööst.

Protsess oleks selline:

  1. Mondo teavitab poekette. Poeketid annavad teada, kas nad ühinevad ning kellega ja kuidas ühendust võtta. Selle saame teada 30. augustiks.
  2. Koolid annavad meile teada, kas nad ühinevad selle plaaniga ning kes on vastutav isik. See võiks olla kas õpetaja või vanema klassi õpilane. Tema ülesandeks jääb vabatahtlike rühma kokkupanemine ja nende ettevalmistamine.  Ootame koolidelt infot hiljemalt 11. septembriks.
  3. Viime omavahel kokku vastutava inimese koolist ja poeketi, 15.-25. september.
  4. Septembri lõpus või oktoobri alguses ootame Mondosse koolipoolset vastutavat isikut, et kes saab paaritunnise väljaõppe, kohtuda teiste koordinaatoritega ning jagada oma teadmisi. Mondo pool aitame nõuannete ja materjalidega.
  5. Koordinaator lepib poega lõplikult kokku, millal ja kuidas vabatahtlike rühm poodides toimetab, mida räägib ning millised tooted saab välja panna. Hiljemalt 30. september.
  6. Koordinaator annab sellest teada Mondole ja paneme kogu info üles nii fairtrade.eelehele ja saadame ka meediale. Hiljemalt 15. oktoober.
  7. Kokkulepitud ajal on poodides esitlused. Ajavahemikus 15.-31.oktoober.
  8. Tagasiside kogumine – pildid, kommentaarid jne.

Põhjus on lihtne  - meie tarbimine mõjutab meie toidutootjad. Need tootjad, põllumehed ja töölised, elavad sageli meist kaugel ja palju vaesemates riikides – tee, kakao, kohv, suhkur, troopilised puuviljad jms. ei tule ju Eestist, vaid meist tuhandete kilomeetrite kauguselt ja maadest, kus inimesi kaitsvad seadused on nõrgad, keskkonnatingimustest hoolitakse vähem ning kasutatakse laps- ja orjatööjõudu.  Meie sööme seda toitu ja saame seega ka ise mõjutada kuidas toitu toodetakse. Alati mitte otse, kuid  kindlasti poekettides müüdava toidu ja inimeste teavitamise kaudu.  Õiglane kaubandus on kauplemisviis, mis kindlustab, et ka arenguriikidest meieni jõudvad kaubad oleksid toodetud õiglaselt - kaupade tootjad saaksid oma töö eest väärilist tasu, ei ole kasutatud laps- või orjatööd ning kinni on peetud keskkonnanõuetest.

18 kooliga eelmisel aastal tehtud uuringust teame, et 32% noortest alati eelistab õiglase kaubanduse tooteid ja 72% on valmis ka tulevikus seda tegema.  

Lisaks poodides tehtava teavitustööga saavad koolid korraldada ka muid õiglase kaubanduse nädala üritusi, rääkida sellest teemast tundides, koostada kooli õiglase kaubanduse väljapaneku ning vaadata üle toodete valik õpetajate toas, sööklas ja kohvikus:

(1) kasutage just koolidele valmistatud Make Fruit Fair juhendit, mis käsitleb teemat puuviljadest lähtuvalt;

(2) testige teadmisi õiglase kaubanduse teemalise viktoriiniga;

(4) soovi korral edastame teile bänneri ja üleskutse, mida kooli kodulehel ja (sotsiaal)meediakanalites kasutada. Andke teada ja saadame selle;

(5) Mondos on saadaval õiglase kaubanduse ja teadliku tarbimise trükimaterjale väljapanemiseks ja jagamiseks. Andke teada ja paneme teile vajaliku koguse valmis.

Kui teie kool on valmis selle algatusega ühinema, siis palun andke sellest teada hiljemalt 11. septembriks  SIIN, vastates paarile küsimusele. Me võtame kõikide huvilistega ühendust hiljemalt 17. septembril ja kinnitame ka koordinaatorite koolituse kuupäeva.