FAIRTRADE – hoolimise märk

Eestis tähistatakse tänavu viiendat korda õiglase kaubanduse nädalat. 24.-30. oktoobrini toimuva nädala raames on esmakordselt mitmed kohvikud üle Eesti võtnud oma menüüsse Fairtrade tooteid – kohv, tee, suhkur, kakao. Mõned kohvikud kasutavad õiglase kaubanduse tooteid ka oma küpsetistes. See on selge märk, et ollakse valmis pakkuma klientidele võimalust teha eetilisi valikuid. Prisma Peremarketid on kõigis oma poodises teinud eraldi väljapanekud saadaolevatest Fairtrade toodetest ja pakuvad neid sel nädalal ostjatele soodushinnaga.

Samal ajal, kui Eesti tarbija vaatab kõhklevalt õiglase kaubanduse toodete poole ja jätab need sageli mõnevõrra kõrgema hinna pärast ostmata, on teiste riikide tarbijate soove arvestades kauplused üha enam oma kaubavalikus tavatooteid õiglase kaubanduse toodete vastu välja vahetamas.

Hiljuti avaldatud GlobeScan'i poolt 17 000 tarbija seas 24 riigis läbi viidud ülemaailmse uuringu tulemused näitavad, et üldsuse toetus õiglasele kaubandusele on endiselt tõusuteel kogu maailmas. Ostjad ootavad üha enam, et ettevõtted arvestaks oma tegevuses arengumaade tootjatega. Nad usuvad, et vastutustundlike ostuvalikutega on võimalik parandada põllumajandustootjate ja -tööliste elujärge arengumaades. Tarbijatel on suured ootused ettevõtetele ülemaailmse vaesuse vähenamise osas - 79 protsenti vastanutest ütlevad, et ettevõtted mängida olulist rolli vaesuse vähendamisel läbi selle, kuidas nad oma äri ajavad. Allikas: www.fairtrade.org.uk

Inglismaa, kui suurim Fairtrade toodete tarbija maailmas, astus veelgi sammu edasi, otsustades Londonis 2012. aastal toimuvatel olümpiamängudel pakkuda vaid Fairtrade sertifitseeritud banaane, teed, kohvi, suhkrut ja šokolaadi."Seades Fairtrade'i üheks nõudmiseks olümpiamängude toitlustamisel, aitavad olümpiamängude korraldajad ellu viia säästvate olümpiamängude visiooni. Kohustades toitlustajaid hankima Fairtrade tooteid seab LOCOG (The London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games) uued standardid catering ettevõtetele mitte ainult eelseisvaks tippsündmuseks, vaid pärandab selle ka tulevikus toimuvatele suurüritustele!" Harriet Lamb, Fairtrade Foundationi tegevdirektor. Allikas: www.sustainweb.org

Eestiski on õiglane kaubandus tõusujoonel, mida näitab ka Fairtrade toodete suurenev käive – aastal 2009 oli see ca 300 000 eurot, aastal 2010 juba üle 600 000 euro. Suurenenud on ka toodete valik ja neid võid leida juba pea kõigis poodides. Võrdluseks müüdi Soomes 2010. aastal Fairtrade tooteid 93 miljoni euro eest ja Inglismaal ületas mullu Fairtrade toodete käive 1 miljardit naela. 

Ülaltoodud näidetega üritavad õiglase kaubanduse entusiastid Eestis julgustada meie ettevõtjaid tegema neid samme, mida mujal arenenud riikides peetakse loomulikuks. Pakub see ju soovitud toodet ostjale ja annab tooraine tootjatele arengumaades võimaluse oma tööga ära elada.

Maailm muutub iga ostuga.