Tootjad

ecuadori_tdi-vike.jpgRahvusvahelise õiglase kaubanduse liikumise missioon on muuta maailma kaubandussüsteemi reegleid nii, et kõikide partnerite tehingud oleksid tasuvad ning kõik kaubandusahelas osalejad - tootjast tarbijani - tunneksid ennast hästi. Praegune kaubandussüsteem ei arvesta arengumaade huvidega, jättes väikesed põllumajadussaaduste tootjad kõige nigelamasse olukorda. Õiglase kaubanduse eesmärgiks on parandada arengumaade väiketootjate tootmis-ja töötingimusi ning võimaldada neil areneda majanduslikult tasuvateks ja sotsiaalselt jätkusuutlikeks kogukondadeks.

Õiglase kaubanduse süsteemiga on ühinenud üle 600 ühistu Ladina-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias, kus töötab 1 500 000 talunikku ja istanduste töölist. Lisakse neile saavad otsest kasu ka nende pereliikmed ja kogukonnad - ühtekokku seitse miljonit inimest!

Põhjalikumad ülevaated õiglase kaubanduse tootjate kohta:
Asukoha järgi: www.fairtrade.net/by_location.html
Tooterühma järgi: www.fairtrade.net/by_products.html

 

Puuviljad

Banaan

bananas_dominican_republic.jpgBanaan pärineb algselt Kagu-Aasia troopilistelt aladelt. Praegu kasvatatakse seda umbkaudu 120 riigis kõikidel troopilistel ja subtroopilistel aladel ning selle toodang ulatub aastas miljardi kiloni. Kõige rohkem kasvatatakse banaane Ecuadoris, Costa Ricas, Kolumbias ja Filippiinidel.

Rahvusvahelist banaanikaubandust valitsevad üksikud suurtootjad, kes ka ise omavad istandusi. Väiketootjate võimalused läbirääkimistes osaleda on äärmiselt väiksed. Paljud väiketootjad on sunnitud müüma oma saaki nii madala hinna eest, et see vaid vaevu katab tootmiskulud. Istandustes töötavate inimeste töö-ja elamistingimused on äärmiselt kehvad.

Õiglase kaubanduse süsteemis tootjatele tagatakse kindel hind, mis võib riigiti erineda. Näiteks Ecuadoris makstakse 18,14 kg banaanikasti eest 6,75 dollarit. Väljaspool õiglase kaubanduse süsteemi saavad tootjad enamuse osa aastast banaanikasti eest tasu alla kahe dollari. Samuti makstakse tagatud summale juurde ka lisatasu, mis kasutatakse ühistu heaolu edendamiseks, koolituseks ja tervishoiuks jms. 

Õiglase kaubanduse banaane kasvatatakse Costa Ricas, Dominikaani Vabariigis, Ecuadoris, Ghanas, Kolumbias, Peruus ja St. Vincenti saartel. Aastal 2005 müüdi maailmas õiglase kaubanduse banaane kokku üle 100 miljoni kilo ning nõudlus nende järele kasvab aina!

Apelsin

 apelsin_kes.jpgApelsine kasvatatakse enam kui 130 riigis, kuid enamus neist kasutatakse ära juba tootjamaal. Nii piirdub apelsinide eksport kogu maailmas vaid 8 protsendiga. Talvekuudel tuuakse kaup Vahemere maadest ning suvel ja sügisel kaugemalt, Lõuna-Aafrikast ja Argentiinast.

Lisaks õiglasele hinnale viljade eest ning töötajate eluolu ning töötingimuste parandamisele toetab õiglane kaubandus Lõuna-Aafrikas istanduste minemist töötajate omandusse, kuna maa ning istandused on apartheid-poliitika järgselt endiselt enamjaolt valge vähemuse valduses samas kui töötajad on traditisooniliselt olnud mustanahaline enamus.

 

Ananass

Ananass on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati teadaolevalt juba iidsetel aegadel. Euroopasse tõi ananassi Kolumbus, kes leidis selle ühelt Kariibi mere saarelt oma teise retke käigus 1494. aastal.

Ananassi kasvatatakse maailma eri paigus. Suurimad tootjamaad on Tai, Brasiilia, Hiina ja Mehhiko. Hawaiil kasvatatakse maailma ananassidest kolmandik, sealhulgas konservananassidest pooled.

Õiglase kaubanduse ananasse kasvatatakse Beninis, Ghanas, Kamerunis, Togos ja Costa Ricas. Costaricalastele tagatakse õiglase kaubanduse ananasside eest 0,70 dollarit (2005.a.) ehk EUR 0,54 kilo eest, mis on umbes viiendik rohkem kui teised kasvatajad teenivad. Õiglase kaubanduse lisatasu makstakse kasvatajatele USD 0,05 ehk EUR 0,04.

Värske ananass on tõeline hõrgutis, mis on kasvatanud oma austajateringi kiiresti. Õiglase kaubanduse ananasside müük on aastaga kahekordistunud.

Mango

Mango sai õiglase kaubanduse sertifikaadi 2002. aastal.Mangopuu viljad pärinevad pereistandustest ning sõltuvalt aastaajast jõuavad meieni Burkina Fasost, Ecuadorist, Mehhikost, Peruust või Brasiiliast.

 

Tooted  |  Retseptid

Fairtrade lilled

roosid1.jpg

Mõnedes Aafrika riikides on lõikelille-tööstus kohalike elanike üheks peamiseks elatusallikaks. Näiteks tegeleb Keenias sellel alal üle 70 000 inimese, enamus neist on naised.

Kuid mitte alati ei ole istandustes töötavatele inimestele tagatud inimlikud tingimused ja vääriline sissetulek. Näiteks selgub 2001. aastal Keenia Inimõiguste komisjoni (Kenya Human Rights Commission) poolt koostatud raportis, et paljudes lilleistandustes makstakse töölistele tunnitasuks vähem kui 1 USD seda täispikkade (8-12tunniste) tööpäevade juures. Ka elamistingimused on kehvad ning sageli  puuduvad töölistel kaitsevahendid, et käsitleda tervist ohustavaid mürgiseid kemikaale.

Fairtrade eesmärk on toetada neid lilleistandusi, kes tagavad töötajatele ohutu ja sõbraliku töökeskkonna, tehtud töö eest õiglase tasu. Õiglase kaubanduse lisatulu kasutatakse inimeste sotsiaalse heaolu ning elukeskkonna parandamiseks. Ostes Fairtrade märki kandvaid lilli, võid olla kindel, et toetus läheb ettevõtetele, kes oma töölistest lugu peavad.

Samuti näitab 2007. aastal Cranfield Ülikooli poolt korraldatud uuring, et rooside kasvatamine Keenias sh lillede transportimine Euroopasse ning sellest tulenev ökoloogiline jalajälg on ligi kuus korda väiksem Hollandi roosikasvatuse keskkonnamõjudest. Raporti raames uuriti Keenia lilleistandusi, mis varustavad Suurbritannia Sainsbury jaekette. Hinnati rooside kasvatamist, pakkimist, jahutamist ning transporti  Euroopasse; lisaks energiakulu, väetiste,  mürkkemikaalide tootmist ja kasutamist, ehitiste materjalikulu jms. Tulemusi võrreldi Hollandi lilleistanduste samade tootmiskriteeriumidega.

Tulemused näitavad, et Keenia rooside kasvatusel eemaldub vähem süsinikku ja seega põhjustavad Keenia roosid see väiksema ökoloogilise jalajälje kui Hollandis kasvatatud lilled.

  • Keenia toodab Hollandist 2 korda rohkem roose.
  • Keenias kasutatakse peamiselt geotermilist energiaallikat, Hollandis fossiilkütuseid.
  • Võrreldes Hollandiga kasvavad Keenia roosid oma looduslikus keskkonnas ja loodusliku valguse käes.
  • Keenia roosid on pakitud spetsiaalsetelt õhutrantspordi jaoks mõeldud karpidesse.

2008. aasta sügisest on Eestis Rimi kauplustes müügil Keeniast pärit Fairtrade roosid. Loe Keenia Oseriani lilleistandusest lähemalt siit.

 

Kohv

Maailmas on umbkaudu 20-25 miljonit kohvikasvatajat ning 70-80 protsenti maailmas kasvatatavast kohvist pärineb väikestest pereistandustest.

Sõltumatud väiketootjad on kohvikaubanduses eriti haavatavad. Õiglane kaubandus tagab kohvi eest garanteeritud hinna - 1,21 USD ühe naela (u. 454 g) kohta või kehtiva maailmaturu kokkuostuhinna, kui viimane on garanteeritud hinnast kõrgem. Õiglase kaubanduse lisatasu makstakse 0,05 dollarit naela koht. Lisatasu eesmärgiks on tagada ühistu töötingimuste ning eluolu parandamine ning liikmete toimetulekuvõimaluste suurendamine (näiteks koolide ja haiglate ehitamine, stipendiumid, kohvi töötlemise tehnika jne).

Õiglase kaubanduse kohvi müük on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud. 2008. aastal müüdi Soomes 782 000 kilo õiglase kaubanduse kohvi. Terves maailmas 65 miljonit kilo (14% kasv võrreldes eelmise aastaga).

Tooted  |  Retseptid