Tähista õiglase kaubanduse nädalat targalt!

19.-26. oktoobril on õiglase kaubanduse nädal. See on hea aeg osta töökohale ja koju tooteid, mille tootmisel on keelatud keskkonna ja inimeste ekspluateerimine. Juba kümme aastat on õiglase kaubanduse nädal tuletanud inimestele meelde, et meie igapäevased ostuotsused mõjutavad ja muudavad elusid ja keskkonda. Seepärast on olulised, et need otsused oleksid läbimõeldud ja eetilised.

Kui tunned, et sinu tarbimisharjumused vajavad muutmist, võid teha nii:

  • Tarbi vähem ja jaga teistega.
  • Kui midagi vajad, siis osta õiglase kaubanduse tooteid. Eestis on kohv, tee, suhkur ja muu õiglase kaubanduse märgistusega tarbekaup saadaval mitmetes poodides. Sealt ostes saad teha head nii endale kui ka teistele:
  • Tunnusta õiglaselt eestimaist. Eestis on ainsana saanud õiglase kaubanduse märgistuse maiustuse tootja Chocolala. Proovi seda ja külasta Hiiumaad, sest Hiiu vald on Eesti esimene õiglase kaubanduse omavalitsus.
  • Võta asju isiklikult. Suhtumine, et minust ei sõltu midagi või mina teen, sest teised teevad ka, ei ole enam vastuvõetav. Probleemid ei kao, kui ei tegeleta nende allikatega. Sageli on põhjuseks just mõttelaiskus ja võimetus näha enda seost probleemi tekkimisel. Näiteks võtame isiklikult igal pool vee raiskamist, sest teame, et ligipääs puhtale veele on paljude maailma kriiside põhjus. Või hoolime, millist apelsinimahla me joome, sest käitumine Eestis mõjutab inimeste elu Brasiilias. Isiklik ei pea tähendama süüd või viha nende vastu, kes ei käitu õigesti, küll aga tundlikkust, hoolt ja solidaarset tähelepanu ning sõnavõtmist. Seepärast anna oma hääl petitsioonile, mis kutsub Euroopa supermarketeid üles apelsinimahla õiglaseks muutma.
  • Ole uuenduslik ja leia selliseid tooteid, mis on põnevad, loomingulised ja parandavad tootjate heaolu. Näiteks müüb MTÜ Mondo Keenia, Ghana, Uganda ja Afganistani naiste valmistatud käsitööd Mondo maailmahariduskeskuses Telliskivi Loomelinnakus. Käsitöölised, peamiselt naised ja erivajadustega noored, saavad oma töö eest õiglast tasu, lisaks toetab Mondo nende koondumist ühistutesse ning paremate töötingimuste loomist. Lisainfo siit
  • Mõista, et areng ja „rohkem“ ei ole ei võrdne ega hea kõigi ja kõige jaoks. Tõeline väljakutse on selles, kuidas hoida tasakaalu elukvaliteedi ja vajaduste rahuldamise vahel nii, et saame oma vajadused rahuldada minimaalsete vahenditega, aga ühiskondlikult positiivse mõjuga. Eestis on paljud asutused, ühendused, kollektiivid ja ettevõtted saanud õiglase kaubanduse sõbra märgi.
  • Räägi õiglasest kaubandusest kõvahäälselt oma kolleegidele, sõpradele ja tuttavatele, et meis olevad teadmised kujuneksid harjumusteks.

Vastutustundlik tarbimine hakkab kohale jõudma seni tehtud hea töö ning loomuliku ühiskondliku südametunnistuse ja inimeste kaudu, kellel on tänu kasvatusele, haridusele, kampaaniatele, internetile, televisioonile või välismaa kogemusele lai silmaring. Ole sina ka selline inimene.

Loe juurde Arengukoostöö Ümarlaua värskendatud portaalist.