Ghana sheavõi tootjad

„Pusu Namogo-sarnastest vaesetest piirkondadest pärit naised on õnnistatud. Paljud naised meie regioonist ja mujalt on aastaid põldu harides ja juhutöid tehes vaeva näinud, et oma perekondi ära toita, kuid ei saa selle eest õiglast tasu, mis põhjustab kehva toitumist ja haiguseid. Suure osa rahast kulutavad nad toitainepuudusega seotud haiguste nagu kwashiorkor, nahalööbed ja beriberi raviks. Õiglase kaubanduse abil on naistele nende raske töö eest õiglane tasu kindlustatud.“ – Juliana Sampana, Akoma mitmeotstarbelise seltsi ühistu (Akoma Cooperative Multipurpose Society ehk ACMS) president.

Taustinfo
Akoma mitmeotstarbelise seltsi ühistu (Akoma Cooperative Multipurpose Society ehk ACMS) asub Bolgatangas, vaesuse all kannatavas Ida-Ghana piirkonnas. See asutati 1998. aastal ning koosneb eranditult naistest, kellel on soov oma elukvaliteeti parandada. Ühistu eesmärk on tootjate hulgas vaesuse kõrvaldamine ning teadlikkuse suurendamine eetilistest allhangetest, mis aitaks viia kohaliku tootmise kvaliteedi kooskõlla maailma standarditega.

Selles Ghana piirkonnas on töötus tõsine probleem. Sheapähklite korjamine, töötlemine ning sheavõi müümine ACMSis on kogukonna naiste peamine sissetulekuallikas. Saaki korjatakse juunist oktoobrini ning selle aja jooksul toodab Akoma ligikaudu 45 tonni sheavõid, millest 15 tonnil on mahetoodangu sertifitseering.

Akomas paiknev asutus suudab päevas toota umbes kaheksa tonni sheavõid ning ladustada ligikaudu 12000 kotti sheapähkleid. Märkimisväärne on tõsiasi, et kogukond ei taha sheavõi tootmisest sõltuda, vaid pidevalt soovitakse oma oskuseid arendada ja õppida näiteks õmblemist, seebitegemist ning kakaovõi tootmist, et suurendada ühistuna pakutavate toodete valikut. 

Õiglane kaubandus ja Akoma
Akoma saavutas Õiglase kaubanduse sertifitseeringu 2009. aasta juulis. Läbi Õiglase kaubanduse müüdud tonni sheavõi eest teenib Akoma vähemalt Õiglase kaubanduse miinimumi, milleks on 2640 eurot ning mis tagab liikmetele tehtud töö eest inimväärse palga. Õiglase kaubanduse lisatasu (185 euro tonni kohta) kasutavad liikmed erinevate sotsiaalprogrammide loomiseks ning jätkusuutlike muutuste tegemiseks kogukonnas.

Haridus
Esmajärjekorras plaanib Akoma lisatasu kasutada Pusu-Namogo algkooli renoveerimiseks, mille hooned on praegu lagunenud ja lõpetamata. Järgmise viie aasta jooksul kavatseb Akoma kasutada lisatasu haridusele ning lastele erinevate võimaluste loomiseks. Plaanitakse luua raamatukogu ja IT-keskus ning muretseda koolipingid ja koolivarustus.

Ettevõtluse arendamine
Akoma kogukonna liikmed, kes juba varem sheapähkleid korjasid ja töötlesid, on nüüdseks ühistuga liitunud ning käivad koolitusel, et sheapähklite töötlemine vastaks maailmaturu standarditele. 

Õiglasem tulevik
Juliana Sampana ütleb, et liikmete elu saab Õiglase kaubanduse süsteemis osalemisega muuta, kuid liikmete ja nende perekondade väljavaade paremale tulevikule sõltub Õiglase kaubanduse kosmeetikaturu laienemisest, mis võimaldaks Akomal müüa üha rohkem ja rohkem sheavõid Õiglase kaubanduse tingimustel.