Euroopa Meistrivõistlustel jalgpallis seekord Fairtrade pallid

Umbes 75% maailmas kasutatavatest sportpallidest on pärit Pakistanist, enamik linnast nimega Sialkot. Töötingimused on seal sageli väga viletsad, palk armetu ja lapstöö laialt levinud.

Sialkot on 500 000 elanikkuga linn Kashmiri mäe jalamil. 25% elanikkonnast elab linnas ja 75% äärelinnades. Paljud pallide tootmises töötavad inimesed on varem olnud põllumehed ja on kasvatanud riisi ning maisi. Nende aina süvenev vaesus on sundinud neid inimesi otsima endale lisatööd.Töötajad on pärit maapiirkondadest ja töötavad enam kui 900 erinevas töökojad ja tootmisettevõttes. Pallide ja muude nahast toodete valmistamiseks toodetakse nahka 92 parkimistöökojas. Rohkem kui 40 000 inimest töötab Sialkotis pallide tootmises. 2008 eksporditi palle 200 000 000 USD väärtuses.

Alates aastast 2002 on mitmed tootmiskeskused Fairtrade sertifitseeritud. Nendes keskustes saavad töötajad õiglase kaubanduse põhimõtetele vastavad töötingimused. Võitlus lapstööjõu kasutamise vastu on eriti tähtsal kohal. Õiglase kaubanduse lisatasu (Fairtrade premium) eest on rahastatud mitmeid projekte - veepuhastusjaamad, lasteaiad, laste koolitamine, väikelaenude võimalus, transport alandatud hindadega, jalgrataste soetamine. Sialkotis on veel endiselt palju teha, selleks tuleb müüa rohkem Fairtrade palle.

"Õmbluskeskus annab meile rohkem kindlust, saame aidata mõnedel naistel jalad alla saada."
Kubra, AKI ühistu töötaja,
Sialkot, Pakistan

Allikas: http://www.maxhavelaar.ch/de