Fairtrade naiste õiguste eest

 

Kristina Mänd

MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

Õiglase kaubanduse puhul tuleb esimese asjana inimestele ikka meelde lapstööjõu keelamine ja keskkonnahoidlike tootmistingimuste tagamine. Aga õiglase kaubandus panustab jõuliselt ka naiste õiguste kaitsesse ja naistele meestega võrdsete võimaluste kujundamisele.

Naistepäeva paiku tulid Hispaanias kümned tuhanded naised tänavale, et protesteerida palgalõhe vastu. Samal päeval ilmusid Hispaania suurimas ajalehes El País kaks lugu: üks sellest, kuidas 24. oktoobril 1975. aastal võttis 90% Islandi naistest "vaba päeva", keeldudes töötamast, sööki valmistamast ning laste eest hoolitsemast, et juhtida tähelepanu naiste ühiskondlikule rollile, kuid poliitilise mõju ja võrdse palga puudumisele. Teine artikkel analüüsis, mis juhtuks praegu Hispaanias, kui naised lõpetaksid selle ebavõrdsuse pärast töötamise. Tõsi, kui mehed lõpetaksid töötamise, siis ilmselt seiskuksid paljud asjad samamoodi, kuid palgalõhe on naiste kahjuks.

 

Loe edasi: Fairtrade naiste õiguste eest

Eestis on nüüdsest kolm õiglase kaubanduse sõbra märgisega kooli!

Mai keskpaigas tähistatakse paljudes riikides õiglase kaubanduse päeva. Mondo tähistab seda päeva 14. mail andes kätte õiglase kaubanduse sõbra märgised kuuele uuele organisatsioonile. Esimest korda märgise ajaloos on saajate seas ka koolid ning kohe korraga kolm. 

Märgise saavad Ristiku Põhikool, Tamsalu Gümnaasium, Türi Põhikool, Green Cosmetics OÜ, NOP pood-kohvik ning Advokaadibüroo Lindeberg.

Õiglase kaubanduse sõbra märgisega tunnustatud organisatsioonid ja ettevõtted tõstavad oma töös ja tegemistes esile õiglast kaubandust, kasutavad vastavaid sertifitseeritud tooteid, on teerajajad ning käituvad ka laiemas plaanis solidaarselt ja vastutustundlikult.

Loe edasi: Eestis on nüüdsest kolm õiglase kaubanduse sõbra märgisega kooli!

Õiglane kaubandus Soomes – eetilise tarbimise saadik saab olla igaüks

 

Autor: Mari Roonemaa

Arengukoostöö, maailmahariduse ja humanitaarabiga tegeleva Mondo sünnipäeva puhul Tallinna külastanud Fair Trade Finlandi juht Janne Sivonen rääkis Mari Roonemaale, kuidas Soome lahe põhjakaldal õiglase kaubanduse põhimõtteid kaitstakse ja levitatakse.

 

Kui hästi õiglase kaubanduse liikumine Soomes tuntud on?

Meie suur eesmärk on tõestada kogu ühiskonnale, et nii vastutustundlik kauplemine kui ka tarbimine on ka kõige suuremas plaanis võimalikud. Oleme kogu aeg oma tegevust kavandades ja ellu viies püüdnud mõelda võimalikult terviklikult. See tähendab, et seome kitsamalt õiglase kaubanduse märgisega seotud küsimused (ingl fair trade) eetilise kauplemisega laiemalt (ingl trade justice). Võin uhkusega öelda, et Soomes oleme tegelikult päris hästi tuntud ‒ ükski ettevõte ei tohiks öelda, et nad pole meist midagi kuulnud.

 

Loe edasi: Õiglane kaubandus Soomes – eetilise tarbimise saadik saab olla igaüks

Hanked ja lapstööjõud

Kristina Mänd

Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

Kohalikud omavalitsused ja riigiasutused hangivad teadmatusest lapstööjõuga või keskkonnakahjulikult toodetud kaupu – õiglase kaubanduse juhis riigihangete seaduses päästab välja.

Iga päev joome kohvi, teed või kakaod, paneme sinna suhkrut, sööme juurde banaani, maiustusi või šokolaadi. Iga päev sõltume me poolest maailmast ja maailma heaolu sõltub meist nii oma kodudes, tööl, söögikohtades või külas. Teadmatusest või ainult odavat hinda taga ajades satuvad ostude sekka ka sellised kaubad, mille tootmine on räiges vastuolus Eesti seadustega ja ilmselt ka enamike inimeste südametunnistuse ja väärtushinnangutega. Aga me ei näe seda, sest neid kaupu toodetakse kaugel (nt banaanid tulevad meile 10943 km kauguselt Ecuadorist) ning tööliste, talunike ja laste elu või keskkonnareostused arenguriikides pole igapäevaselt ka meie uudistes. Aga globaalsel interneti ajastul pole see enam mingi vabandus. Lühidalt – kui ostad ja tarbid, siis ka vastutad.

 

Loe edasi: Hanked ja lapstööjõud

Õiglase kaubanduse sõbra märgist saab taotleda 31. märtsini

MTÜ Mondo kutsub õiglase kaubanduse sõpru endast märku andma ja taotlema vastavat märgist.  

Õiglane kaubanduse põhimõtte kohaselt saavad kõik panustada maailma võrdsemasse arengusse. Sellist kaubandusmeetodit rakendatakse toorainele ja kaupadele, mis on pärit arenguriikidest, kuid mida tarbitakse enamjaolt arenenud maades. Need tooted on meie toidulaual igapäevased – kohv, tee, suhkur, kakao, troopilised puuviljad, šokolaad jms. Õiglase kaubanduse tuntuim märgis on Fairtrade.

 

 

Õiglase kaubanduse sõbrad kasutavad, müüvad või toodavad õiglase kaubanduse märgistega tooteid, andes oma eeskuju ja tegevusega panuse maailma paremaks muutmisse.

Märgisele saab kandideerida, täites avalduse siin.