MTÜ Mondo tunnustas 10 uut õiglase kaubanduse sõpra

Sel aastal ise 10 aastaseks saav MTÜ Mondo tähistas õiglase kaubanduse päeval, 11. mail 10 aastat ajast, mil esimese Balti riigina tulid Eestis ametlikult müügile Fairtrade’i märgisega tooted. Sel puhul tunnustas Mondo 10 uut õiglase kaubanduse sõpra. Need on kohvikud, kauplused või muud organisatsioonid, kes kasutavad, müüvad või valmistavad õiglase kaubanduse tooteid: Solo Sokos Hotel Estoria, kauplus LAV Organic Lifestyle, Rimi Eesti Food AS, pood Slow, STEP UP pood, kodukohvik Mesisuu, keskkonnaportaal Bioneer.ee, OÜ Veganfoods, Fazer Eesti AS ning kodumaine soki- ja pesutootja Friends Textile. Tunnustamine toimus Solo Sokos Hotel Estorias ja uhke Fairtrade'i šokolaaditordi valmistas Ristikheina kohvik.

Vaata pilte: http://mondo.org.ee/galerii-10-tegijat-said-oiglase-kaubanduse-sobra-tiitlid/

Õiglasel kaubandusel täitub Eestis 10 aastat!

Tänavu mais saab 10 aastat ajast, mil esimese Balti riigina tulid Eestis ametlikult müügile Fairtrade’i märgisega tooted. Selle tähistamiseks kuulutab MTÜ Mondo 11.mail välja 10 uut õiglase kaubanduse sõpra: Solo Sokos Hotel Estoria, kauplus LAV Organic Lifestyle, Rimi Eesti Food AS, e-pood Slow, pood STEP UP, kodukohvik Mesisuu, Bioneer.ee, Veganfoods OÜ, Fazer Eesti AS ning kodumaine soki- ja pesutootja Friends Textile OÜ. Need on kohvikud, kauplused või muud organisatsioonid, kes kasutavad, müüvad või valmistavad õiglase kaubanduse tooteid. Palju õnne!  MTÜ Mondo on alates 2014. aastast tunnustanud 38 õiglase kaubanduse sõpra.
 
Tänaseks päevaks on õiglase kaubanduse kaupu saadaval peaaegu igas poes ja 2016. aastal tehtud uuringu kohaselt ostab 11% eestimaalastest võimalusel õiglase kaubanduse märgisega tooteid.  
 
Igaüks saab panustada:
- Vaadake üle, milliseid toiduaineid te kasutate ning mõelge, millised nendest tulevad arenguriikidest või on tehtud sealt pärit toorainest – kohv, tee, kakao, šokolaad, maiustused, pähklid, puuviljad, suhkur, riis, kinoa, vürtsid jms.
- Kui te ei tea nende toiduainete päritolu või tootmistingimusi, siis eelistage õiglase kaubanduse märgisega nagu Fairtrade, Fair for Life, WFTO või kestliku arengu märgisega nagu UTZ Certified kaupu.

 

 

"MTÜ Mondo aktivistid tutvustavad õiglase kaubanduse tooteid Tartu Kaubamajas"  Foto: Aleksei Jašin/MTÜ Mondo

 

 
"MTÜ Mondo laadal õiglase kaubanduse tooteid müümas" Foto: MTÜ Mondo
 
 

Fairtrade on tugev märgis: ülevaade märgistest ja sotsiaalse vastutustundlikkuse auditeerimisprogrammides

Soome organisatsioon Finnwatch avaldas raporti, mis võrdleb Soomes tegutsevate firmade poolt kasutatavaid 16 sotsiaalse vastutustundlikkuse sertifitseerimis- ja auditeerimisprogrammi. Mitmed nendest on tuntud ka Eestis. Kõige parema hinnangu sai Finnwatchi poolt Fairtrade. Kõige kehvema aga mahlatööstuse poolt välja arendatud SGF.

Finnwatch kritiseeris mitmeid programme tööliste vaadete eiramise, kehva kvaliteediga auditite, vähese läbipaistvuse ja kriteeriumide kvaliteedi eest. Märgiste hulgas on muuhulgas ka selliseid, mis lubavad oma märgist kasutada puudulike tõendusmaterjalide alusel. Tarbijatel pole võimalik omal käel lugematute erinevate märgiste vahel informeeritud valikuid teha. Loodame, et uuring aitab. Loe seda siit:

Õiglase kaubanduse austajad ja toetajad ühendavad oma jõud

Õiglase kaubanduse austajad ja toetajad ühendavad oma jõud, et tähistada taas õiglase kaubanduse päeva. Rahvusvaheline kogukond teeb seda 13. mail nime alla "Fair Trade and the Planet", tuues kokku tarneahela osapooled. Tarbijad, poliitikakujundajad ja huvikaitsjad moodustavad inimketi, mis viiks meid sümboolselt kestlikuma arengu suunas: http://wfto.com/events/world-fair-trade-day-2017

Eestis tähistame me õiglase kaubanduse päeva 11. mail, tunnustades uusi õiglase kaubanduse sõpru. Alguse tegime juba 26. aprillil artikliga Eesti Ekspressis: http://ekspress.delfi.ee/arvamus/kuidas-osta-ja-tarbida-eetiliselt?id=77979732

 

Fazer on saavutanud oma suure eesmärgi

Eelmisel nädalal teatas Fazer, et Fazeri aastaid kestnud ülemaailmne kakaoprogramm on saavutanud oma suure eesmärgi – alates 2017. aasta jaanuarist on kogu Fazeri šokolaadide, kommide, küpsiste ja teiste toodete valmistamiseks kasutatav kakao vastutustundlikult toodetud.
 
Oma teatas ütleb Fazer, et nad ei märgi pakenditele ühegi konkreetse sertifikaadi märki, sest teevad koostööd paljude erinevate vastutustundlikku tootmist propageerivate organisatsioonidega ega soovi ühtegi programmi teistele eelistada.
 
MTÜ Mondo õnnitleb ja tunnustab Fazeri eeskuju. Kuigi Fazer on otsustanud oma toodetele mitte panna Fairtrade'i märgist, on nende poolt hangitud ja kasutatud tooraine kooskõlas vastava Fairtrade'i programmiga (ingl Fairtrade Sourcing Programme).