Menüü gurmaanidele – aus ja läbipaistev tarneahel

Tule 7. detsembril kell 09.30 Eesti Arhitektuurikeskusesse (Põhja puiestee 27a, Tallinn) kokkusaamisele „Menüü gurmaanidele – aus ja läbipaistev tarneahel“. Räägime meie võimalustest ja vastutuse väärtusest, arutleme ebaausate kauplemisvõtete ja tarneahela läbipaistvuse teemadel, jälgime paari toote teekonda arenguriigist meie toidulauale, kuulame häid näiteid ning tutvume lähemalt alternatiivsete kaubandusmudelitega. Kokkusaamisele tulevad ettevõtjad, ametnikud, ettevõtlusorganisatsioonid ja paljud teised, kelle võimuses ning vastutusalas on kujundada ja mõjutada tarneahelat ja selle läbipaistvust ehk seda, kuidas meieni jõuavad toiduained nii Eestist kui ka arenguriikidest.

 

Registreerimine ja programm siin: http://supplychainge.org/projekt-ee/menueue-gurmaanidele-aus-ja-laebipaistev-tarneahel/?L=ee

Õiglase kaubanduse nädal 23.-30.10.2016: et inimesed oleksid teadlikud õiglase kaubanduse toodetest ja ostaksid puuvilju!

Kuigi õiglase kaubanduse tooteid saab osta kogu aeg, pakkus nädal hea võimaluse mõjutada inimeste teadlikkust ja ostuotsuseid:
• ÕK märgis tagab läbipaistva tootmise ja õiglase valiku.
• Meie poodides on olemas valik ÕK tooteid, mis on head ja mõistliku hinnaga.

Mis toimus:

1. koos poekettidega korraldasime 2-tunniseid teavitusüritusi ning plakatid, materjalid ja tooted olid eraldi väljapanekuna üleval terve nädala:
• 15 poes Tallinnas, Tartus ja Narvas: 7 Prismat, 6 Rimi ning Tallinna ja Tartu Kaubamajad
• 1500 inimest: just nii paljude inimestega me hinnanguliselt rääkisime
• 1700 trükist: just niipalju jaotasime või võeti
• 15 õnnelikku viktoriinivõitjat, kellele panid välja kingitused poeketid

2. koos õiglase kaubanduse sõpradega levitasime infot nädala ja õiglase kaubanduse võimaluste kohta aktiivselt ja teadlikult terve selle aja:
• 38 asutust, organisatsiooni, kollektiivi, kogudust, vabaühendust, kes panid info oma kodukale ja sotsiaalmeedia kanalitesse
• 10 kohvikut said ÕK teemalised lauarääkijad
• ÕK sõber Loodusvägi OÜ pani välja kingitused Bioneeri blogimängu võitjatele

3. töötasime meediaga, et info õiglase kaubanduse ja toodete kohta jõuaks inimesteni:
• 28 erinevat kajastust, lisaks Kuku raadios iga päev kolm korda nii eesti- kui ka venekeelses meedias
• raadiomäng Kukus (54000 kuulajat päevas) ja blogimäng Bioneeris
• mitmed blogijad ja sotsiaalmeedia kanalid said ja kasutasid meie sõnumeid

4. leidsime vabatahtlikud, kes aitasid poodides kampaaniat teha:
• kokku käis poodides 14 erinevat vabatahtlikku

Aitäh kõigile, kes panustasid!

 

MFF campaign tracker Mondo 2016 FT week 24.10 TartuK photo 1 scaled

Fotol: Aleksei Jašin ja Annabel Talts

24.-30.10 on tulemas õiglase kaubanduse nädal

Oleme väljas Tallinna Kaubamajas, Prisma ja Rimi poodides ning tõstame õiglase kaubanduse märgiste tuntust ja jagame õiglase kaubanduse põhimõtete ja sisu kohta on infot ning materjale. Mida saate teha:

- Kasutage oma üritustel alati õiglase kaubanduse märgistega (Fairtrade, UTZ Certified, Rainforest Alliance) kohvi, teed, suhkrut, kakaod, šokolaadi või muid maiustusi. Need tooted on saadaval ja nad pole kallimad.
- Küsige ja vajadusel nõudke, et toitlustaja pakub teie üritustel selliseid tooteid. Meie oleme seda teinud ja seni pole keegi, vaatamata algsele imestusele, jätnud need tooted pakkumata.
- Näidake, et te seda teete – pange oma kohvi, tee ja suhkru kõrvale õiglase kaubanduse märgised ja rõhutage seda oma külalistele ja osalistele. Siis saavad nemad sellest omakorda inspiratsiooni.

 

Maailm muutub iga ostuga: 24.-30.10.2016 on õiglase kaubanduse nädal

Maailm muutub iga ostuga: 24.-30.10.2016 on õiglase kaubanduse nädal

Täna algas õiglase kaubanduse nädal. MTÜ Mondo koos partnerite ja poodidega kutsub meid rohkem mõtlema sellele, et igaüks saab oma ostudega muuta kellegi elu paremaks – valides targemini, tarbides vähem ning pisut mõeldes toidu päritolu peale.

Selleks, et tunda ära vastutustundlikult toodetud kaupa, tasub otsida erinevaid õiglase kaubanduse märke

Õiglane kaubandus on sedasorti kaubandus, mis toimib nagu tavaline äri, kuid tagab terve rea eetiliselt, keskkondlikult ja sotsiaalselt olulisi tingimusi. Näiteks tagab see arenguriikide talunikele ja tootjatele majandusliku elujõulisuse, keskkonnaohutu tootmise ning sotsiaalse vastutuse. Samuti on süsteemis keelatud kasutada orja- ja lapstööjõudu.

Tähista nädalat koos meiega:

Mondo vabatahtlikud, kellel on seljas õiglase kaubanduse sõbra särgid, on sel nädalal väljas 15 Prisma Peremarketis, Rimis ja Tallinna ning Tartu Kaubamajas, et rääkida õiglasest kaubandusest, tutvustada märgiseid ja jagada nõu ning materjale.

Ajakava:

 1. Tartu, Kaubamaja, 24.10.2016, 13.00-15.00
 2. Tartu, Prisma (Sõbra), 24.10.2016, 17.00-19.00
 3. Tartu, Prisma (Annelinna), 26.10.2016, 17.00-19.00
 4. Tartu, Rimi (Lõuna-Keskus), 27.10.2016, 17.00-19.00
 5. Narva, Prisma, 28.10.2016, 16.00-18.00
 6. Narva, Rimi Hüpermarket, 28.10.2016, 13.00-15.00
 7. Tallinn, Prisma (Sikupilli), 24.10.2016, 16.00-18.00
 8. Tallinn, Prisma (Rocca al Mare), 24.10.2016, 17.00-19.00
 9. Tallinn, Rimi (Ülemiste), 25.10.2016, 16.00-18.00
 10. Tallinn, Rimi (Norde Centrum), 25.10.2016, 16.00-18.00
 11. Tallinn, Rimi (Haabersti), 25.10.2016, 17.00-19.00
 12. Tallinn, Prisma (Kristiine), 26.10.2016, 16.00-18.00
 13. Tallinn, Rimi (Sõpruse), 26.10.2016, 17.00-19.00
 14. Tallinn, Kaubamaja, 27.10.2016, 13.00-15.00
 15. Tallinn, Prisma (Lasnamäe), 27.10.2016, 16.00-18.00

Tunnusta poode:

Prisma Peremarketis, Rimis, Tallinna ja Tartu Kaubamajas on olemas hea valik õiglase kaubanduse tooteid. Tule ja osta targalt!

Õiglase kaubanduse tooteid on saada ka paljudes teistes Eesti poodides, näiteks: Biomarket, Chocolala, Comarket, Ehe mood, Konsum, Looduspere, Mahemarket, Marks&Spencer, Maxima, veebipood nelinurk.ee, Selver, Solaris toidupood, Stockmanni kaubamaja toiduosakond, Tassike armastust Otepääl ja Zuzu.

Testi oma teadmisi:

 1. lae alla see viktoriin (eestik/venek) kui ostled Prismas ja see viktoriin (eestik/venek), kui ostled Kaubamajas Tartus ja Tallinnas. Täida ära ja vii õigetesse poodidesse. Viktoriinid on olemas ka poodides. Rimis saab viktoriine täita ainult kohapeal.
 2. mängi Kuku hommikumängu, kus selle nädala küsimused ja kingid on Mondo poolt.
 3. vasta õigesti Bioneer.ee küsimustele ja osale Loodusvägi OÜ väljapandud kinkide loosimises. Parimad vastused Bioneer ka avaldab.

Saa targemaks:

 1. vaata koos lapsega multikat, kus Jänku-Juss saab teada, kust tuleb tema toit, siit.
 2. loe mondo.org.ee kodukalt, mida kõike saad teha, et maailm oleks õiglasem ja parem paik.
 3. loe makefruitfair.org kodulehelt, miks me peame seisma õiglaselt toodetud ja tarnitud banaanide eest.
 4. vii end kurssi poodide omatoodetega seotud muredega ning asjalike uuringutega šokolaadist, palmiõlist ja apelsinidest siit.

Õiglase kaubanduse tooteid on saada ka paljudes teistes Eesti poodides, näiteks: Biomarket, Chocolala, Comarket, Ehe mood, Konsum, Looduspere, Mahemarket, Marks&Spencer, Maxima, veebipood nelinurk.ee, Selver, Solaris toidupood, Stockmanni kaubamaja toiduosakond, Tassike armastust Otepääl ja Zuzu.

Õiglase kaubanduse sõbral Top Seadmetel on nädala puhul kohvile soodushind

ok logod

 

Kampaania infovoldik 1

Kampaania infovoldik 1 (venek)

Kampaania infovoldik 2

 

Mondo fairtrade plakat veeb

Kauplustesse on jõudnud Loodusväe uus mahetofu

Loodusväe uus tofu – väekas taimse valgu allikas!

Loodusväe uus mahetofu on ainus mahekvaliteediga ja Fairtrade märgisega tofu Eestis ning võid olla täiesti kindel, et see on valmistatud geneetiliselt muundamata sojaubadest! Tofu rikastab su toidulauda täisväärtusliku taimse valguga. 100 g mahetofut sisaldab lausa 18 grammi valku!

Loodusväe tofu on:

 • Kõrge valgusisaldusega
 • Kolesteroolivaba
 • Piimavaba
 • Lisa- ja säilitusainetevaba
 • Vegan
 • GMO-vaba
 • Õiglase kaubanduse (Fairtrade) toode

Enam kui 2000-aastase ajalooga tofu valmib sojaubadest saadud sojapiimast. Tofu on täisväärtuslik taimne valk, mis sobib hästi nii liha kui juustu asendamiseks. Tofu sisaldab rauda ja kaltsiumit, aminohappeid ja mitmeid vitamiine ning arvestatavalt kiudaineid. Kiiduväärt on ka sojajuustu rasvhapete profiil – madal küllastunud rasvade ja rikas küllastumata rasvade poolest.

Tofu on toiduaine, mis võimaldab toiduvalmistamisel fantaasial lennata lasta, sest see sobib nii külmadesse kui kuumadesse roogadesse alates salatitest ja suppidest ning lõpetades pirukate ja vokiroogadega. Lõika tofut võileivale, lisa salatisse, suppi või kastmesse, küpseta pannil või grillil.

Kuna maitsestamata tofu on tugeva iseloomuliku maitse ja lõhnata, saad sellele lisada just selliseid maitseaineid või marinaade, nagu ise soovid. Tofu imab maitseained ja marinaadid endasse kiiresti, vaid kümne minutiga. Maitsestamata tofu mekib hästi nii soolastes kui magusates toitudes.

Kvaliteetset pehmet tofut mahedamaitselise tšilliga võib praadida pannil, küpsetada grillil või nautida töötlemata kujul võileival, salatis ja niisama toidu kõrval. Hõrku, kergelt ürdimaitselist Clearspring Shoyu mahesojakastme marinaadis tofut võib praadida pannil või küpsetada grillil.