Hanked ja lapstööjõud

Kristina Mänd

Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

Kohalikud omavalitsused ja riigiasutused hangivad teadmatusest lapstööjõuga või keskkonnakahjulikult toodetud kaupu – õiglase kaubanduse juhis riigihangete seaduses päästab välja.

Iga päev joome kohvi, teed või kakaod, paneme sinna suhkrut, sööme juurde banaani, maiustusi või šokolaadi. Iga päev sõltume me poolest maailmast ja maailma heaolu sõltub meist nii oma kodudes, tööl, söögikohtades või külas. Teadmatusest või ainult odavat hinda taga ajades satuvad ostude sekka ka sellised kaubad, mille tootmine on räiges vastuolus Eesti seadustega ja ilmselt ka enamike inimeste südametunnistuse ja väärtushinnangutega. Aga me ei näe seda, sest neid kaupu toodetakse kaugel (nt banaanid tulevad meile 10943 km kauguselt Ecuadorist) ning tööliste, talunike ja laste elu või keskkonnareostused arenguriikides pole igapäevaselt ka meie uudistes. Aga globaalsel interneti ajastul pole see enam mingi vabandus. Lühidalt – kui ostad ja tarbid, siis ka vastutad.

 

Loe edasi: Hanked ja lapstööjõud

Õiglane kaubandus Soomes – eetilise tarbimise saadik saab olla igaüks

 

Autor: Mari Roonemaa

Arengukoostöö, maailmahariduse ja humanitaarabiga tegeleva Mondo sünnipäeva puhul Tallinna külastanud Fair Trade Finlandi juht Janne Sivonen rääkis Mari Roonemaale, kuidas Soome lahe põhjakaldal õiglase kaubanduse põhimõtteid kaitstakse ja levitatakse.

 

Kui hästi õiglase kaubanduse liikumine Soomes tuntud on?

Meie suur eesmärk on tõestada kogu ühiskonnale, et nii vastutustundlik kauplemine kui ka tarbimine on ka kõige suuremas plaanis võimalikud. Oleme kogu aeg oma tegevust kavandades ja ellu viies püüdnud mõelda võimalikult terviklikult. See tähendab, et seome kitsamalt õiglase kaubanduse märgisega seotud küsimused (ingl fair trade) eetilise kauplemisega laiemalt (ingl trade justice). Võin uhkusega öelda, et Soomes oleme tegelikult päris hästi tuntud ‒ ükski ettevõte ei tohiks öelda, et nad pole meist midagi kuulnud.

 

Loe edasi: Õiglane kaubandus Soomes – eetilise tarbimise saadik saab olla igaüks

Õiglase kaubanduse sõbra märgist saab taotleda 31. märtsini

MTÜ Mondo kutsub õiglase kaubanduse sõpru endast märku andma ja taotlema vastavat märgist.  

Õiglane kaubanduse põhimõtte kohaselt saavad kõik panustada maailma võrdsemasse arengusse. Sellist kaubandusmeetodit rakendatakse toorainele ja kaupadele, mis on pärit arenguriikidest, kuid mida tarbitakse enamjaolt arenenud maades. Need tooted on meie toidulaual igapäevased – kohv, tee, suhkur, kakao, troopilised puuviljad, šokolaad jms. Õiglase kaubanduse tuntuim märgis on Fairtrade.

 

 

Õiglase kaubanduse sõbrad kasutavad, müüvad või toodavad õiglase kaubanduse märgistega tooteid, andes oma eeskuju ja tegevusega panuse maailma paremaks muutmisse.

Märgisele saab kandideerida, täites avalduse siin.

 

MTÜ MONDO TEGI JUHENDID JA ABIVAHENDID ÕIGLASE KAUBANDUSE TOODETE HANKIMISEKS

Avalik sektor on väga suur tarbija. Eestis moodustab avaliku sektori kogutarbimine Eesti sisemajanduse koguproduktist 14–16%. Arvestades, et selleks kasutatakse suuresti maksumaksja raha, tuleb seda teha vastutustundlikult ja jätkusuutlikult ning kogu ühiskonna huve arvestades. Üks võimalusi selleks on sotsiaalselt vastutustundlikud riigihanked.  MTÜ Mondo ja jurist Kärt Vaarmari tegid koos Rahandusministeeriumi ametnikega juhised ja näited, kuidas hankida just õiglase kaubanduse tooteid nt kohalikesse omavalitsustesse, riigiasutustesse, haiglatesse, koolidesse vm avalikesse asutustesse toitlustuse ja toitlustusteenuse tellimisel, kohvi- või müügiautomaatide soetamisel ja teenindamisel, toitlustuskohtade valikul, puuvillaste materjalide tellimisel jmt.  Näita eeskuju!

 

Teabekogu