Ettevõtjale

Õiglase kaubanduse sertifiteerimissüsteemil on kahe kümnendi vanune ajalugu. Ent alates 1997. aastast on õiglase kaubanduse kriteeriumid tootmisele ja kauplemisele üleilmselt ühtlustatud. Need standardid on välja töötanud Rahvusvaheline õiglase kaubanduse märgistamise organisatsioon FLO (Fairtrade Labelling Organizations International), mis tegutseb katusorganisatsioonina õiglase kaubanduse rahvuslikele organisatsioonidele (Labelling Initiatives) tarbimisühiskondades ja tootjavõrgustikele arengumaades. Ühtne kaubamärk lehvitava inimese kujuga on kasutusel kõikides Euroopa riikides alates 2004. aastast, Eestis alates 2007. aastas. Fairtrade märk on rahvusvaheliselt sertifitseeritud kaubamärk ja seda ei tohi kasutada meelevaldselt.

tooted.jpgRahvusvahelised Fairtrade standardid on loodud allpool loetletud tooterühmadele.


Toiduained:

Avokaado, banaan, greip, hirss, jogurt, jäätis, kakao, kinoa, klementiinid, kohv, küpsised, kuivatatud puuviljad, mahlad, maitseained ja seemned, mandariinid, mangod, mesi, moosid, müsli, pirnid, ploomid, pähklid ja pähkliõliõli, riis, sidrun, suhkur, šokolaad, tee, vein, viinamarjad, õlu, õunad.


Muud tooted:

Sportpallid, lõikelilled, kosmeetikatooted, puuvillatooted sh rõivad ja mänguasjad, kuldehted jm.

2007. aastal ühines Eesti õiglase kaubanduse sertifitseerimissüsteemiga. Ettevõte, kes soovib oma sertifitseeritud toorainest valmistatud toodangut märgistada Fairtrade märgiga, peab sõlmima vastava lepingu (licence agreement) Soome õiglase kaubanduse organisatsiooniga (Reilu kauppa ry). Kui soovite maale tuua juba õiglase kaubanduse litsentsi omava firma (licensee) tooteid, peab tol olema leping (side letter) oma riigi õiglase kaubanduse organisatsiooniga.

Kui vajate lisateavet Fairtrade litsentsi taotlemise kohta, palun võtke ühendust: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.