Ajalugu

Õiglase kaubanduse ajalugu ulatub kuuekümne aasta taha. Mõned allikad väidavad, et ameeriklased panid aluse õiglase kaubanduse liikumisele, kui nad ostsid 1946. aastal otse Puerto Ricost käsitööd. Esimeseks õiglase kaubanduse tegevuseks Euroopas peetakse Hiina pagulaste käsitöömüüki Briti heategevusliku organisatsiooni Oxfami poolt 1950. aastate lõpus. 1960. aastatest alates tegutsevad Euroopas paljudes riikides spetsiaalselt arengumaade tooteid müüvad nn. "maailmapoed". 1964. aastal loodi Hollandis esimene õiglase kaubanduse organisatsioon ja roosuhkru müüki alustasid kolmanda maailma toetusrühmad.

Maailmapoodidel ehk õiglase kaubanduse poodidel on olnud oluline roll õiglase kaubanduse liikumise käimalükkamises. Lisaks arengumaade toodete müügile, osalevad nad aktiivselt ka teavitustegevuses ja kampaaniate korraldamises. 1960. ja 1970. aastatel loodi mitmed Õõglase kaubanduse organisatsioonid Aasias, Ladina Ameerikas ja Aafrikas, kes arendasid sidemeid arenenud riikide organisatsioonidega.

Euroopa maailmapoodidel on ühine võrgustik -

news.jpg

 


Õiglase kaubanduse organisatsioonid kauplesid alguses vaid käsitööga, mida vahendasid maailmapoodidesse lääneriikide misjonärid. 1973. aastal toodi esmakordselt Euroopasse Guatemala väiketalunike ühistu toodetud kohvi. Holland oli esimene riik, kes alustas toodete sertifitseeritud märgistust - Max Havelaar. 1997. aastast alates sätestab standardid tootmisele ja kauplemisele Fairtrade Labellling Organization Internatonal, - FLO mis on katuseks õiglase kaubanduse assotsiatsioonidele tarbijaühiskondades ja tootjavõrgustikele arengumaades. Vaata linke siit.

fairtrade_cm_r.jpgKuni 2004. aastani oli erinevates riikides kasutusel erinevad sertifitseerimismärgid. Siis võeti kasutusele lehvitava inimese kujuga sini-rohe-must märk. Fairtrade on rahvusvaheliselt registreeritud märk ja seda ei tohi kasutada meelevaldselt. Juhendi õiglase kaubanduse märgi kasutamise kohta on saadaval siin .

 

flo_logos.jpg